Ładowanie Wydarzenia

Iluminacja Drzewa Pamięci

piątek

20:00

  • To wydarzenie minęło.

W piątek, 19 kwietnia, zapraszamy na uroczystości upamiętniające Wszystkich, którzy w wojennych zawieruchach stracili swoje domy.

To również próba przywrócenia pamięci o żydowskiej społeczności, mieszkającej przed wojną w naszym mieście.

 

O godz. 20.00 zapraszamy na iluminację Drzewa Pamięci – żywego pomnika upamiętniającego ponad 3500 mieszkańców naszego miasta, którzy stracili życie w obozach zagłady.

Podczas wydarzenia usłyszymy nastrojową muzykę graną na klarnecie przez Dariusza Falanę, dyrektora Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii.

 

Włączamy się w Akcję Żonkile – 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizowaną przez Muzeum POLIN.

Przypnijcie żonkile na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.

Papierowe żonkile będzie można otrzymać przy Drzewie Pamięci pod Urzędem Gminy o godz. 20.00.

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnym seansie dla klas 4-6, który organizujemy w ramach obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia (piątek) o godz. 8.30, w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile wyświetlimy w Ośrodku Kultury dwa filmy krótkometrażowe:

  • „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Animacja opowiada o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką Krysią odbywamy podróż po miejscach, czasach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.
  • „Będę pisać”, który opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale… mogła się wydarzyć setki razy.

Po filmach zaprosimy uczniów do rozmowy z edukatorką Anną Golc (znaną tym z Państwa, którzy biorą udział w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej).

Całe spotkanie potrwa ok. 60 minut.

Dla wszystkich uczestników spotkania przygotujemy żółte papierowe żonkile, symbol solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów.

Więcej o ogólnopolskiej akcji: https://www.polin.pl/pl/zonkile