Ładowanie Wydarzenia

DKŻ | Dzień Kultury Żydowskiej Ger

sobota

  • To wydarzenie minęło.

W sobotę, 15 kwietnia, zapraszamy na Dzień Kultury Żydowskiej Ger, który jest próbą przywrócenia pamięci o żydowskiej społeczności, mieszkającej przed wojną w naszym mieście.

Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z kulturą żydowską.

Tego dnia, o godz. 18.00 na deskach Ośrodka Kultury obejrzymy monodram oparty na kanwie opowiadania Antoniego Słonimskiego „Jak to było naprawdę” w wykonaniu Sławomira Hollanda, w reżyserii Alicji Choińskiej z muzyką Kuby Sienkiewicza. Bilety  w cenie 20 zł do nabycia w kasie Ośrodka oraz na biletyna.pl (https://biletyna.pl/event/view/id/316679)

O godz. 19.30 zapraszamy tradycyjnie już na iluminację Drzewa Pamięci – żywego pomnika upamiętniającego ponad 3500 mieszkańców naszego miasta, którzy stracili życie w obozach zagłady. Podczas wydarzenia usłyszymy Piotra Siereckiego recytującego wiersze Władysława Szlengla, a na klarnecie Dariusza Falanę, dyrektora Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii.

Również na rynku miejskim zostanie zamontowana instalacja przestrzenna Agnieszki Kazały, symbolicznie nawiązująca do przerwanej historii życia. Instalacja jest próbą ukazania niewidzialnych, niezaistniałych wspomnień, rozrachunkiem z przeszłością i podjętymi decyzjami, dzięki którym ramy pozostały jednak puste. Otoczone kolorową wełną jak ciepłym dotykiem, zatrzymują nasze myśli i prowadzą do miejsca w sercu gdzie znajduje się przypuszczalny obraz z przeszłości. Puste ramy pełne marzeń, które nigdy nie miały szansy na realizację, niespełnione z przyczyn od nas zależnych jak i wymuszonych okolicznościami. Wystawa dotyczy współczesnego człowieka, jest również upamiętnieniem mieszkańców miasta którzy stracili życie w obozach zagłady i nie mieli szansy napisać swoich historii.

W niedzielę, 16 kwietnia, o godz. 17.00 zapraszamy na bezpłatny pokaz czarnej komedii braci Coen*. W 2010 roku film zdobył dwie nominacje do Oscara w kategoriach Najlepszy film i Najlepszy scenariusz oryginalny. Film zostanie wyświetlony w ramach DKF Kinocentrycy, wprowadzenie o wątkach żydowskich w filmach braci Coen oraz rozmowę po filmie poprowadzi Sebastian Smoliński, krytyk filmowy, absolwent kulturoznawstwa i amerykanistyki w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim.

* tytuł filmu dostępny  w siedzibie Ośrodka Kultury oraz po dołączeniu do grupy na FB – Bezpłatne seanse OKGK.

Dniem Kultury Żydowskiej GER włączamy się w Akcję Żonkile – 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizowaną przez Muzeum POLIN.