Ładowanie Wydarzenia

DKF Kinocentrycy | „TOTEM” | prowadzi Sebastian Smoliński

piątek

19:00

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

ul. por. Jana Białka 9

  • To wydarzenie minęło.
Cena: 15 zł
Wyróżniona na Berlinale, wzruszająca, pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania.

„Totem” rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol; cichej i skromnej dziewczyny o przenikliwym spojrzeniu, która stopniowo wprowadza nas do tego fascynującego mikrokosmosu. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników, zwłaszcza młodej Sol.

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykanka Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.

Nagrody:
MFF w Berlinie 2023 – Nagroda Jury Ekumenicznego
MFF w Hongkongu 2023 – Golden Firebird Award
MFF w Pekinie 2023 – najlepszy reżyser, najlepsza muzyka

 


Prelekcję i dyskusję poprowadzi Sebastian Smoliński, krytyk filmowy, absolwent kulturoznawstwa i amerykanistyki w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor artystyczny Timeless Film Festival (wraz z Patrycją Muchą). Publikuje w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Więzi”. Współpracuje z Festiwalem Nowe Horyzonty. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

 


BILETY: 15 zł/ do kupienia przed seansem w kasie Ośrodka Kultury lub już teraz na www.biletyna.pl (+ 1 zł za opłatę serwisową).

 

____________________

🗣️ Chcecie być na bieżąco z wydarzeniami, które organizujemy?

Proponujemy nasz bezpłatny  newsletter.

Zapisz się,  a nic Cię nie ominie. Można go też przesłać rodzinie i znajomym.

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, tam zawsze są świeże informacje o naszych wydarzeniach przez nas organizowanych.

 

 

Zapraszamy