Ładowanie Wydarzenia

DKF Kinocentrycy | „Opętanie” | prowadzenie Błażej Hrapkowicz

piątek

19:00

  • To wydarzenie minęło.
Cena: 15 zł

DKF Kinocentrycy zaprasza na pokaz zrekonstuowanej wersji kultowego „Opętania” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, który doczekał się szerokiej dystrybucji w Polsce po 42 latach. Spotkanie i dyskusję po filmie poprowadzi Błażej Hrapkowicz.

Film od 15 roku życia.

Berlin Zachodni w okresie zimnej wojny. Mark i Anna przechodzą małżeński kryzys spowodowany długotrwałą nieobecnością mężczyzny i romansem kobiety. Kobieta zaniedbuje ich wspólne dziecko i popada w coraz bardziej skrajne emocjonalne stany, które utrudniają porozumienie. Mark próbuje dowiedzieć się, co jest przyczyną dziwnego zachowania swojej żony i ratować ich związek. Sytuacja komplikuje się, kiedy poznaje Helen – do złudzenia przypominającą jego żonę.

Film wyświetlany jest w wersji 4K i został zrekonstruowany na podstawie oryginalnych negatywów.

„Opętanie” Andrzeja Żuławskiego powstało po przerwanej przez komunistyczne władze realizacji „Na srebrnym globie”. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, drugi francuski film artysty, mimo światowego rozgłosu nigdy nie miał oficjalnej szerokiej dystrybucji w Polsce. Przypadek autora „Trzeciej części nocy” nie był odosobniony. Pomimo zagranicznych sukcesów polskich twórców (m.in. „Fuchy” Skolimowskiego, „Miłości w Niemczech” Andrzeja Wajdy, czy właśnie „Opętania” Żuławskiego) o ich dokonaniach rodzima publiczność mogła jedynie usłyszeć lub oglądać wyłącznie na pojedynczych pokazach, gdyżwładze komunistyczne w ten sposób chciały niejako ukarać artystów nielojalnych wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 80. możliwość obejrzenia „Opętania” stwarzały wyłącznie Dyskusyjne Kluby Filmowe (także w ramach przeglądów zagranicznej twórczości reżysera). Dla wielu „Opętanie” uchodzi za film kultowy.

„Opętanie ma dwa źródła – wspominał dla miesięcznika Film Andrzej Żuławski. – Pierwsze jest związane z moim życiem osobistym. Niemal wszystko, co trafiło na ekran, wydarzyło mi się naprawdę. Zmyśleniem jest tylko szpiegowska profesja bohatera i warstwa fantastyczna. Jednak szok człowieka, który po powrocie do domu widzi koniec tego, w co naprawdę wierzył, jest wzięty z moich doświadczeń. Nawet część dialogów jest przeniesiona żywcem z tego, co zapamiętałem. Drugim źródłem inspiracji były „Sceny z życia małżeńskiego” Bergmana. To mądry, przenikliwy film. Jednak po wyjściu z kina czułem niedosyt. Zobaczyłem realia, ale zabrakło mi syntezy. Ja jestem inny, wierzę w bajki”.

 

Dyskusję po filmie  poprowadzi Błażej Hrapkowicz – doktor,  gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi autorski program „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. W latach 2015-2016 był gospodarzem studia oscarowego w Canal+. Prowadził i współredagował „Aktualności Filmowe” w Canal+. W 2014 roku zdobył główną nagrodę w konkursie im. Krzysztofa Mętraka, przyznawaną młodym krytykom filmowym. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz FIPRESCI.

 

Media o filmie:
„Opętanie” pozostaje jednym z najbardziej wyczerpujących, potężnych i przytłaczająco intensywnych kinowych doświadczeń, jakie prawdopodobnie przeżyjesz w swoim życiu.
Peter Sobczynski, rogerebert.com

„Opętanie” jest o rozpadzie psychiki i duszy, o budzeniu się zła, pozornie irracjonalnego, ale groźnego, bo wywodzącego się z głębi jestestwa. W tym rozumieniu film Żuławskiego jest aktualnym, ważnym, czasowo świetnie utrafionym przyczynkiem poetyckim do obiektywnych wydarzeń współczesnych.
Aleksander Ledóchowski, Film

 

Wydarzenie na FB

 

Bilety w cenie 15 zł dostępne na www.biletyna.pl oraz w kasie Ośrodka Kultury na pół godziny przed seansem.

 

_____________________________

📮 Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które organizujemy? Zapisz się na nasz newsletter, a nic Cię nie ominie.

👍 Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, tam zawsze są świeże informacje o naszych wydarzeniach.