Ładowanie Wydarzenia

Historia Viva | Archeologiczne zagadki Mazowsza – Wandalowie i Amazonki

sobota

12:00

Archeologiczne Zagadki Mazowsza – Wandalowie i Amazonki

Dzieje Czerska sięgają bardzo dawnych czasów, dlatego proponujemy przeniesienie się do pierwszych wieków naszej ery po to, by dotknąć kultury Wandalów i Gotów. Na małych i dużych czeka moc atrakcji. Opowiemy o sile barbarzyńskiego żywiołu opartego o wielkie pradziejowe centrum hutnicze, o kulcie żelaza, cmentarzysku z Czerska, strażnikach bursztynowego szlaku, legendzie Amazonek nad Wisłą oraz o tym, co na temat wielkich wędrówek ludów mówią najnowsze interdyscyplinarne badania archeologiczne.

Atrakcje w godzinach 12.00-18.00

PROGRAM:

12.00 – Rozpoczęcie

12.30 i 17.00 – „Archeologiczne Tajemnice Czerska” czyli zwiedzanie z przewodnikiem, archeologiem – rekonstruktorem

13.00 – 14.00 – „Barbarzyńska biżuteria” – warsztaty, w czasie których pod okiem archeologa każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie wykonać paciorki do wandalskiego naszyjnika.

15.00 – „Amazonki i Barbarzyńcy” – wykład z prezentacją. Przeniesiemy się w czasie o prawie 2000 lat, żeby poznać rzeczywistość ziem dzisiejszego Mazowsza w okresie wpływów rzymskich. Kim byli Wandalowie i Goci? Co dokładnie odkryto w Czersku w czasie badań cmentarzyska kultury przeworskiej? Którędy biegł szlak bursztynowy? Dlaczego na równinie błońskiej 2000 lat temu unosiły się kłęby dymu? Jak narodziła się legenda Amazonek na Mazowszu? Co spowodowało wielkie migracje, które przeszły do historii pod nazwą „Wielkiej Wędrówki Ludów”? Opowiemy o tym wszystkim.

16.00 – 17.00 – „Skarb Strażnika Bursztynowego Szlaku” – gra terenowa (zamek i okolice)

16.30 – 18.00 – „Barbarzyńska Biżuteria ” – warsztaty, w czasie których pod okiem archeologa każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie wykonać paciorki naszyjnika.

12.00 – 18.00 – cały czas dostępne warsztaty archeologiczne, zapoznające z narzędziami używanymi przez współczesną archeologię:

– mały archeolog w piaskownicy

– prezentacja uzbrojenia wandalskich wojowników

 

Obowiązują bilety wstępu na zamek.

Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo a rowerzyści mają prawo do biletów ulgowych.

Cennik znajdziecie na zamekczersk.pl w zakładce oferta. 

 

___________

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które organizujemy, zapisz się na nasz newsletter, a nic Cię nie ominie!

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, tam zawsze są świeże informacje o naszych wydarzeniach.