Ładowanie Wydarzenia

BLUE | Wystawa sztuki i FINISAŻ

poniedziałek

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

ul. por. Jana Białka 9

Cena: Free

Zapraszamy do obejrzenia wystawy twórczości Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „PLAMA”.

BLUE to nie tylko ekspozycja prac plastycznych ale również prezentacja twórczości poetyckiej członków stowarzyszenia.

Eksponowane obrazy są zaproszeniem do zatrzymania się, wyrwania z chaosu dnia codziennego, do refleksji, zadumy i dialogu.

Wystawa niewątpliwie, przyciąga uwagę walorami artystycznymi i rozwiązaniami warsztatowymi zamkniętymi w kompozycjach – od przedstawień w pełni realistycznych, poprzez deformację i syntezę, skłaniając się ku abstrakcji. Preferowane techniki to: akwarela, olej, akryl, rysunek, pirografia i fotografia. Wskazują one na upodobania poszczególnych autorów, objawiając ich twórczą ekspresję pozwalającą na swobodną interpretację zapisu rzeczywistości.

Ile artystycznych osobowości, tyle odmiennych opracowań materii malarskiej, przejawiających się w komponowaniu przestrzeni obrazu, w operowaniu  światłocieniem, w zastosowaniu kolorystycznych kontrastów czy faktur. Podejmowane motywy – pejzaż, kwiaty, martwa natura, architektura, człowiek – jako różne źródła inspiracji w połączeniu z bogactwem rozwiązań formalnych, składają się na całokształt odbioru.

Spójność można odnaleźć w temacie przewodnim wystawy BLUE oraz pasji, jaką jest potrzeba plastycznej wypowiedzi, która niezaprzeczalnie łączy wszystkich wystawiających.

W 1983 roku z inicjatywy Osiedlowego Domu Kultury SM w Łęcznej zawiązała się nieformalna Grupa Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych PLAMA, promująca upowszechnianie kultury plastycznej w środowisku a złożona z pasjonatów wyrażających swoją twórczość różnorodnymi środkami malarskimi.

W 2004 roku przyjęła status stowarzyszenia dając początek działalności ŁĘCZYŃSKIEMU STOWARZYSZENIU TWÓRCÓW KULTURY I SZTUKI „PLAMA”, jednocześnie poszerzając swoje szeregi o łęczyńskich literatów i ludzi teatru. Dorobek grupy to liczne wystawy zbiorowe w kraju i za granicą, warsztaty poetyckie, almanachy, spektakle teatralne, publikacje i albumy.

Za te kulturotwórcze działania Stowarzyszenie zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Burmistrza Łęcznej „Łęczyński Odyniec Kultury 2002”, w 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał PLAMIE honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w roku 2023 otrzymało Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego.

Aktualnie PLAMA zrzesza artystów nie tylko z Łęcznej, ale także z różnych miast Polski. Wielu z nich należy także do innych związków i stowarzyszeń, m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.

To grupa, w której każdy twórca rozwija się indywidualnie, ma swoją wizję sztuki i dąży do wypracowania własnych środków wyrazu.  Wystawy są przykładem widocznego zróżnicowania twórczych postaw.

Wystawa potrwa od 1.07 do 8.09.2024 w godzinach pracy Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Wstęp wolny.

Życzymy pozytywnego odbioru sztuki.

 

8 września serdecznie zapraszamy na jej FINISAŻ:

? GDZIE: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
? KIEDY: 8 września 2024, godz. 15.00

🤑 WSTĘP WOLNY

 

 

 

——————-

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które organizujemy? Zapisz się na nasz newsletter, a nic Cię nie ominie

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, tam zawsze są świeże informacje o naszych wydarzeniach.

 

Partnerzy

Patroni medialni