Ładowanie Wydarzenia

Wernisaż wystawy malarskiej Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej

niedziela

15:00

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

ul. por. Jana Białka 9

Cena: Free

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarskiej Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej

Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej Ośrodka Kultury przy ul. Białka 9 w dniu 3 grudnia 2023 r. (niedziela) o godz. 15:00.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 28.01.2024 r. w godz. 9.00-16.00.

 

Wstęp WOLNY ! Zapraszamy!

 

Prezentowane na wystawie obrazy stanowią spontaniczne notatki malarskie z plenerów w różnych zakątkach Polski i są darem Hanny Oknińskiej – Wiśniewskiej dla Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

Hanna Oknińska – Wiśniewska studiowała malarstwo od 1945 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 1945 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie malarstwo oraz ceramikę. Dyplom uzyskała w 1955 r.     

W latach 1951 – 1964 związana była z grupą „Zalesie”. Następnie zainicjowała powstanie Grupy Plastycznej Piaseczno, z którą wyjeżdżała na plenery i wystawiała swoje prace. 

Od 1968 r. odbywała artystyczne podróże po Europie, później do bardziej odległych zakątków świata.   Z podróży przywoziła szkice rysunkowe, a także obrazy – małe formy malarskie.     

W latach 60. i 70. XX wieku uprawiała równolegle malarstwo i ceramikę, a także malarstwo na szkle, monotypię oraz medalierstwo.   

Od lat 80. XX w. jej twórczość zdominowało malarstwo: pejzaże, martwe natury, kwiaty, portrety, architektura. Tematem przewodnim prac malarskich artystki było studium natury, stąd powrót do tych samych motywów, w te same miejsca – plenery: w Ciechanowcu, Warce, Drohiczynie, i wiele innych jak Hrubieszów, Ustka, Budy, Grodzisk, Jarosław, Bieżuń, Jadów, Brańszczyk, Jabłonowiec.

Artystka wystawiała swoje prace indywidualnie (m.in. w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce,  Depolma Galerie w Dusseldorfie, Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie) oraz brała udział w wielu wystawach zbiorowych (m.in. 25 – lecie „Grupy Piaseczno” w Galerii MOK w Piasecznie; „Architektura polska i człowiek” w Starej Kordegardzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie; Wystawa Rzeźby i Grafiki ZPAP Okręgu warszawskiego, CBWA „Zachęta” w Warszawie; „Zamość w sztuce” BWA w Zamościu; 1977, „Małe Formy” ZPAP Okręgu Warszawskiego w Galerii DAP w Warszawie; Międzynarodowa Wystawa Ceramiki w Pradze). 

Prace Hanny Oknińskiej – Wiśniewskiej znajdują się w licznych muzeach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum Tatrzańskim im. dr T. Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce) i za granicą (Muzeum Arian w Genewie, Muzeum Ceramiki w Faenzie). 

 

 


 

📮 Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które organizujemy? Zapisz się na nasz newsletter, a nic Cię nie ominie.

 

👍 Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, tam zawsze są świeże informacje o naszych wydarzeniach.