Kim był Stanisław Ignacy Witkiewicz?
Ekscentrycznym, ale wielkim artystą, który wyprzedził epokę?
A może dziwakiem i narkomanem?
Błaznem i chamem, czy genialnym prowokatorem – praojcem artystycznego performance?
Teatr Albocoś wokół tej legendarnej postaci „wariata z Krupówek” zbudował najnowszy spektakl.
W sztuce nie znajdziecie jednak Państwo odpowiedzi na powyższe pytania, w każdym razie nie wprost. Nie będzie to też biografia Witkacego, choć na faktach z życia artysty przedstawienie się opiera. Ponieważ, jak twierdzi reżyser spektaklu i opiekun grupy, Grzegorz Emanuel – „ALBOCOŚ jest kobietą”, obraz Witkiewicza złożony zostanie z mozaiki wspomnień kobiet, które go pamiętały, które fascynował, które adorował i uwodził, które rysował i zapraszał do swego „metafizycznego haremu”.
O d r e ż y s e r a :
„Chcę rozsypać przed widzami różnokolorowe paciorki; fragmenty z książek o Witkiewiczu, listów, powieści Witkacego, ale też pojawi się w sztuce tekst oryginalnej notatki prasowej z lat 80-tych XX wieku, a nawet… mój wierszowany utwór, który był załącznikiem do pracy magisterskiej – tak, dawno, dawno temu napisałem pracę magisterską poświęconą Firmie Portretowej i fotografiom Stanisława Ignacego Witkiewicza właśnie.
Zadaniem Widza będzie te koraliki ponawlekać i wtedy oczom Jego ukaże się portret artysty.
Cały zaś artystyczny ‘szpryngiel”, jakby pewnie powiedział Staś, polegać ma na tym, że każdy z Uważnych Widzów zobaczy w spektaklu… inny – swój własny – „portret artysty”.
A Widz Nieuważny? Mam nadzieję, że będzie kibicował moim aktorom i podziwiał jak walczą z ogromnymi partiami trudnego nawet dla zawodowców tekstu. To też jest cenne i bardzo nam potrzebne. Teatr istnieje tylko dzięki Widzom.” – mówi reżyser.
W y s t ą p i ą :
Marta Całka, Iwona Dmochowska, Jakub Kurpiński, Dorota Paczesna, Beata Polaczyńska, Anna Porczyk, Monika Rodziewicz, Julia Sawicka, Sylwia Szewczyk i… Głos Witkacego.
Bilety do nabycia w kasie Ośrodka Kultury oraz na biletyna.pl
Spektakl dla Widzów 16+