Ładowanie Wydarzenia

„Nosferatu – symfonia grozy” seans z muzyką na żywo – zespół Czerwie | prowadzi Tytus Hołdys

piątek

19:00

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

ul. por. Jana Białka 9

  • To wydarzenie minęło.
Cena: 10zł

Jeden z pierwszych horrorów w historii kina, arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu, które zainspirowało współczesne filmy o wampirach. „Nosferatu- symfonia grozy” w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnau obchodzi w tym roku setne urodziny. Z tej okazji zapraszamy na pokaz filmu z muzyką na żywo w wykonaniu grupy Czerwie.

Scenariusz „Nosferatu” jest swobodną adaptacją kultowej powieści Brama Stokera „Drakula”. Reżyser zmienił imiona bohaterów, czas i miejsce akcji. Mimo to wdowa po pisarzu wytoczyła Murnauowi proces o złamanie praw autorskich i z łatwością go wygrała. Zgodnie z wyrokiem wszystkie kopie „Nosferatu” miały zostać zniszczone, ale nie wszystkie udało się skonfiskować. W rezultacie film przetrwał do naszych czasów, choć w bardzo różnych, często skróconych i okaleczonych przez dystrybutorów wersjach montażowych. Dopiero w latach 80. historycy kina opracowali na podstawie materiałów archiwalnych wersję uchodzącą za bardzo zbliżoną do oryginalnej wizji Murnaua.
Mimo upływu lat, powieść o agencie nieruchomości i jego przerażającym kliencie nadal zachwyca grą światła i cieni, scenografią, kompozycją kadrów i mrocznym, niepokojącym klimatem. W połączeniu z muzyką na żywo na pewno zapewni Państwu niezapomniany wieczór. Prelekcje i dyskusje po seansie poprowadzi Tytus Hołdys, dziennikarz radiowy, prowadzi autorską audycję „Między ścieżkami” w RMF Classic, poświęconą muzyce filmowej, autor projektu WinyloKINO.

———
CZERWIE to polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, muzyki eksperymentalnej, współczesnej oraz muzyki teatralnej i filmowej. Muzycy stworzyli własny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów i wartości muzycznych, będący jednocześnie fuzją wielu gatunków. Przez 20 lat swojej działalności zespół skomponował muzykę do wielu filmów niemych, zagrał ponad 800 koncertów w kraju i za granicą, m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal Węgierskiej Filmoteki Narodowej), Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie (2018) i w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie.

Grupę tworzą: Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia, operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

Bilety dostępne wkrótce na www.biletyna.pl oraz w kasie Ośrodka Kultury na godzinę przed wydarzeniem.

/ 1
Plakat spektakl nosferatu przedstawiający grupę czerwie w strasznych pozach
Miniaturka zdjęcia dla http://Plakat%20spektakl%20nosferatu%20przedstawiający%20grupę%20czerwie%20w%20strasznych%20pozach