Ładowanie Wydarzenia

Koncert „Świat płonął wojną – ONI miłością”

środa

19:30

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

ul. por. Jana Białka 9

Cena: free

Program poetycko – muzyczny Świat płonął wojną – ONI miłością autorstwa Barbary Tuzel Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego jest hołdem dla Powstańców Warszawskich i Tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Autorzy dotykając losów pojedynczego człowieka opisują uczucia, które towarzyszyły  Warszawiakom podczas 63 dni walki z niemieckim okupantem. W poetycki sposób przybliżają realia powstania – bombardowania, płonące kamienice, podążanie kanałami, śluby, szpital powstańczy, zabójczą działalność snajperów, niszczycielską siłę miotaczy ognia, wolę walki, ale  i doświadczenia wszechobecnej śmierci. W utworach  przenikniętych tęsknotą, nadzieją, marzeniami, wspomnieniami i miłością dotykają niepodzielnie istoty bólu, strachu i rozpaczy. Można ten program określić mianem portretu psychologicznego pokolenia, szczególnie tego młodego, które zbyt szybko żyło, które zbyt szybko umierało, które stało się świadkiem ogromnego cierpienia. Ale w programie tym obecna jest też nadzieja, która nie opuszcza człowieka, dając moc by przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Wspomnienia i marzenia o miłości stają się przyczynkiem tej nadziei – to ona przenika serca w okrutnej, wojennej rzeczywistości. Autorzy nie pomijają tragicznych obrazów –  dyskretnie ukazują odcienie rozpaczy tych, którzy tracą najbliższych, gdy dopada ich uczucie braku sensu istnienia, a każdy  kolejny dzień pozostałych przy życiu naznaczony jest przenikającą serca pustką. Te wszystkie uczucia i doświadczenia są ponadczasowe, a nawet porażająco aktualne w czasach, które na bieżąco przeżywamy. W programie obecny jest wątek religijny – subtelnie wspomniany, świadomy obecności Boga i Jego mocy uzdrawiania, ale także przyjmujący dopust Boży.

 

Całość programu składa się z prezentacji ( zdjęcia z Powstania Warszawskiego – koloryzacja Mikołaja Kaczmarka), przedmów wprowadzających oraz 16 utworów, których autorami są: Barbara Tuzel Górczewska i Leszek Czajkowski. Barbara Tuzel Górczewska znana między innymi  z działalności na rzecz przywracania pamięci Żołnierzy Wyklętych, w 2017 roku została wraz  z prowadzoną przez siebie grupą  historyczną „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!” laureatem nagrody Kwartalnika Wyklęci im. Michała Krupy „Wierzby” za „ wyjątkowe osiągnięcia artystyczne na niwie patriotycznej w propagowaniu idei Żołnierzy Wyklętych”.  Odznaczona między innymi prezydenckim Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi.  W grudniu 2020 roku otrzymała nagrodę Srebrnego Bohatera  im. Powstańców Warszawskich w kategorii nauczyciel  za „ wzbudzanie w uczniach wrażliwości artystycznej i zamiłowania do sztuki teatralnej oraz podawanie trudnej wiedzy historycznej   w przystępny i efektowny sposób”. To wyróżnienie stało się przyczynkiem do napisania wspomnianego powyżej programu muzycznego, który dotyka realiów Powstania Warszawskiego, ukazując jednocześnie ponadczasowe, tak bliskie każdemu człowiekowi aspekty życia. Współautorem programu, w tym także muzyki jest Leszek Czajkowski – bard, poeta, kompozytor, publicysta, twórca wielu znanych i cenionych programów muzycznych opisujących historię Polski od czasów powstań narodowych, poprzez walkę  w latach 1914-1921, czasy wojny i okupacji, walk Żołnierzy Wyklętych, karnawału Solidarności,  stanu wojennego po lata nam  współczesne.  Za swoją działalność odznaczony został m.in.  Krzyżem Wolności   i Solidarności,  Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pielęgnowaniu najnowszej historii Polski, a w szczególności   o dziejach Żołnierzy Wyklętych”.

W Prologu do programu usłyszymy między innymi słowa: Przewrotny los się z ludźmi droczy/ krzyżując im wspaniałe plany/ wiatry historii wieją w oczy / zwłaszcza tym bardzo zakochanym/ Czasem nie można stanąć z boku/ ani wywiesić flagi białej/ gdy wielki świat się wali wokół/ wraz z nim padają światy małe… I o tych światach opowiada ta niezwykła historia , której tytuł w znamienny sposób potwierdza, że wbrew wojnie i cierpieniu miłość trwa i  może przetrwać nawet najstraszniejsze doświadczenia,  jak utwierdza nas niezmiennie od  dwóch tysiącleci św. Paweł  w Hymnie o Miłości : tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość – te trzy: z nich największa jest MIŁOŚĆ.

📆 Koncert odbędzie 31 lipca w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii. Godz. 19.30

Zapiszcie datę w kalendarzu 🙂

Wstęp Wolny!