Ładowanie Wydarzenia

VIVA SARMATIA | Historia Viva

sobota

12:00

Dla takiej historii można stracić głowę!

Muszkiet czy bandolet? Szabla, nadziak czy rohatyna? Miody czy wina? Stryczek czy koło?

 

Te i wiele innych pytań przychodzą na myśl, gdy zastanawiamy się nad XVII wiekiem – epoką dobrze znaną choćby z trylogii Sienkiewicza, symbolem złotej wolności szlachty oraz konfliktów, w które zaangażowana była Najjaśniejsza Rzeczpospolita. Ta era w narodowej pamięci ugruntowana jest przede wszystkim przez potop szwedzki, który wywarł znaczący wpływ na historię Polski.

Jednakże, warto również przyjrzeć się XVII wiekowi z punktu widzenia zwykłych ludzi. Jakie były ich codzienne posiłki? Jak funkcjonował system sprawiedliwości? Kim był kat? Jakie konsekwencje niosła za sobą kradzież? Skąd w armii Rzeczypospolitej pojawiło się wojsko cudzoziemskiego autoramentu? Odpowiedzi na te pytania i wiele więcej stają się niemal oczywiste dzięki wizycie na zamku w Czersku!

Rekonstruktorzy z grupy Kuźnia Borzywoj przybliżą nam te odległe czasy. Dowiemy się co nieco o ówczesnych biesiadach oraz, co noszono w cholewie buta. Zajrzymy do warsztatu mistrza sprawiedliwości i poznamy tajniki katowskiego rzemiosła. Nie zabraknie również huku muszkietów, czy prezentacji uzbrojenia, a chętni zaciągną się do oddziału pikinierów i wezmą udział w musztrze na zamkowym dziedzińcu!

 

Przybywajcie tłumnie na zamek w Czersku!

 

HARMONOGRAM 

sobota i niedziela: 

12.00 – KUCHNIA DAWNA. Przy biesiadnym stole. Rola ognia. Metody konserwacji żywności w dawnych wiekach. Wystawa utensyliów. Aranżacja stołu biesiadnego

13.00 – BARTNIK – pszczele opowieści i wystawa utensyliów

15.00 – MISTRZ MAŁODOBRY. Tajniki katowskiej profesji – gawęda i wystawa narzędzi

16.00 – MUSZTRA z udziałem publiczności

17.00  – Zwieńczenie dnia. Salwa z broni czarnoprochowej

Obowiązują bilety wstępu na zamek.

Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo a rowerzyści mają prawo do biletów ulgowych. Pełny cennik na zamekczersk.pl w zakładce oferta.

 

Do zobaczenia w Czersku!

 

___________

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które organizujemy, zapisz się na nasz newsletter, a nic Cię nie ominie!

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, tam zawsze są świeże informacje o naszych wydarzeniach.