DKF Kinocentrycy zaprasza na pokaz filmu „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego i wyjątkowe spotkanie z Agnieszką Glińską, wybitną montażystką pochodzącą z Góry Kalwarii.
„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata.
Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.
Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.
Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.
NAGRODY I FESTIWALE
MFF Cannes 2022: Nagroda Jury
Europejskie Nagrody Filmowe 2022: Najlepsza ścieżka dźwiękowa (Paweł Mykietyn)
FPFF w Gdyni 2022: Konkurs Główny
MFF Nowe Horyzonty 2022: Film otwarcia
_____________
Agnieszka Glińska: Montażystka filmowa. Studiowała kulturoznawstwo (specjalizacja: film) na Uniwersytecie Łódzkim i montaż w PWSFTViT w Łodzi. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Filmy, które montowała, zdobyły nagrody na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą. Jeden z nich, „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha, był polskim kandydatem do Oscara. Wybrana filmografia: „Yuma”, reż. Piotr Mularuk, „Wszystko, co kocham”, reż. Jacek Borcuch, „Atak paniki”, reż. Paweł Maślona, „Sweat”, reż. Magnus Von Horn, „Jak najdalej stąd” Piotr Domalewski, „Lamb” reż. Valdimar Jóhannsson, „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska, „IO”, reż. Jerzy Skolimowski.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Knap: absolwent wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na University of Derby. Dziennikarz i krytyk filmowy (Przekrój, Newsweek, Vogue). Autor podcastu i kanału na YouTube KANAPA KNAPA.
Bilety już dostępne na www.biletyna.pl i w kasie Ośrodka Kultury.